Nowości

Nowa wyszukiwarka 09.04.2016

Nowe możliwości, oferty z całego regionu. Szukasz mieszkania, domu, działki? Sprawdź w najlepszej wyszukiwarce.

Kredyty na zakup nieruchomości !!! 29.01.2016

Pomagamy sfinansować zarówno cele mieszkaniowe jak i inne potrzeby.

Zobacz naszą stronę na Facebooku !!! 28.01.2016

Mamy już stronę na facebooku, zapraszamy.

wszystkie nowości...

Atrakcje turystyczne Kaszuby

Teren pojezierza przyciąga malowniczym ukształtowaniem terenu. Mamy tu ciągi moren czołowych, pociętych rynnami polodowcowych jezior. Wzgórza Szymbarskie z kulminacją Wieżycy 329 m npm stanowią najwyższe wzniesienie na całym niżu środkowo-europejskim. Miejscowe tereny rolne mają szansę być zaliczone do klasy terenów górskich, co wiąże się możliwością dofinansowania lokalnego rolnictwa ze środków Unii Europejskiej. (5kB)

Tradycja wędrówek turystycznych na Wieżycę sięga połowy XIX wieku. Wówczas ustawiono tu pierwszą wieżę widokową. Obecnie jest nowa, 40-metrowa wieża imienia Jana Pawła II. Mamy z niej rozległą panoramę, sięgającą (?) aż po Zatokę Gdańską. Na stokach góry jest centrum sportów zimowych.

Okolica obfituje w piękne jeziora otoczone lasami, połączone w ciągi szlaków wodnych przystosowanych do żeglarstwa śródlądowego i turystyki kajakowej (przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki campingowe i pola biwakowe). Jeziora w Pętli Raduńskiej są co roku specjalnie zarybiane z myślą o wędkarzach. Wpuszczana jest nawet pewna ilość ryb specjalnie oznakowanych, a za ich wyłowienie wędkarze otrzymują atrakcyjne nagrody. Stworzono warunki do uprawiania turystyki rowerowej, konnej i pieszej. 

Szczególnie atrakcyjnym miejscem jest Jar Raduni w okolicach Babiego Dołu, przełomowa dolina rzeki o prawdziwie górskim charakterze - rezerwat przyrody. 

W pobliskich Kartuzach, "mieście bardzo ślicznym" mieści się centrum informacyjno-turystyczne, które dysponuje kwaterami noclegowymi w całej okolicy. Nazwa miasta pochodzi od dawnego klasztoru kartuzów, który miał tu swoja siedzibę i po którym została kolegiata o ciekawej architekturze (bazylika z dachem w kształcie wieka trumny) i bogatym zabytkowym wnętrzu. W refektarzu organizowane są okresowe wystawy o tematyce związanej z kulturą kaszubską. (5kB)Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest jednym z najciekawszych obiektów w regionie. Szczególnie sympatycznych turystów częstują tu tabaką, zgodnie ze starym kaszubskim rytuałem. 

W powiecie kartuskim jest już wiele miejscowości, które "żyją" z turystyki, rozwijając sieć pensjonatów, hoteli i punktów usługowych: Brodnica Dolna i Górna (z kapitalnym punktem widokowym na Złotej Górze), Ostrzyce, Wieżyca, Krzeszna, Gołubie Kaszubskie (z ogrodem botanicznym pana Butowskiego, rekomendowanym przez Polskie Stowarzyszenie Botaniczne). W Goręczynie koło Somonina, dawnej kasztelanii, jest piękny kościół oraz duża zagroda turystyczna Kaszubski Mol - hotel w stylu kaszubskim, znakomite miejsce pobytu na weekend lub urlop. 

Pobliskie Chmielno - dawna kasztelania, obecnie duża wieś gminna - jest najbardziej rozwiniętą turystycznie miejscowością w regionie, o 100-letnich tradycjach w obsłudze ruchu turystycznego. Z miejscowych doświadczeń korzystają gospodarze innych gmin, którzy przyjeżdżają tu uczyć się agroturystki na specjalnych kursach. Atrakcją jest słynny warsztat garncarski rodziny Neclów. 

Sianowie (na zachód od Kartuz) jest sanktuarium maryjne. W zabytkowym XVIII-wiecznym kościółku (postawionym na miejscu poprzedniego, znacznie starszego) czczona jest 600-letnia, cudami słynąca figurka Matki Bożej Królowej Kaszub. 

Mirachowo - to dawna siedziba starosty. Dwór jest zaniedbany, natomiast odbudowano i użytkuje się dawną kaplicę dworską. Za wsią rozciąga się duży kompleks leśny, kryjący najpiękniejszą perłę Kaszub - jezioro Lubogoszcz. W pobliżu jeziora, na jego północnym brzegu znajdują się ciekawe groty piaskowcowe, a kilometr dalej - odrestaurowany bunkier "Gryfa Pomorskiego". 

Gmina Sierakowice, położona bardziej na zachód, nie posiada specjalnych walorów przyrodniczych, za to jest bardzo prężna gospodarczo i stosunkowo zamożna. Miejscową atrakcją stał się ołtarz papieski z 1999 roku z Pelplina. Projektantem i twórcą ołtarza jest mieszkaniec Sierakowic, artysta plastyk Jarosław Wójcik. Po zakończeniu pielgrzymki ołtarz przewieziono do Sierakowic i osadzono w specjalnie zaprojektowanym parku ze sztucznym jeziorem. Latem odbywają się tu imprezy kulturalne o charakterze religijnym i regionalnym, skupiające wielotysięczną publiczność. (5kB)W Węsiorach (gmina Sulęczyno) mamy ślad po wędrówkach Gotów: cmentarzysko z II-III wieku n.e. z okazałymi kurhanami i koliskami ułożonymi z dużych kamieni. "Kamienne Kręgi" utoworzone są z głazów ustawionych w 4 regularnych kołach o średnicy od 10 do 30 metrów. Pośrodku kregów są kamienne stele. Także na otaczających kręgi kurhanach znajdują się stele. Tylko jeden z kręgów usytuowany jest na terenie odsłoniętym, wobec czego jest dobrze widoczny. Reszta wtopiona jest w gęsty las. Podobne znalezisko jest w Odrach, w Borach Tucholskich. Nie jest to skala Stonehenge, ale atmosfera na pewno łączy te miejsca. 

Jeszcze dalej na zachód, na między Bytowem a Lęborkiem położone jest dużejezioro Jasień - miejsce lęgów kormoranów, czapli i innego rzadkiego ptactwa wodnego. Na jego wschodnim brzegu, we wsi Jasień stoi drewniany kościółek "w kratkę" z 1699 roku, po-protestancki. W wielu miejscowościach na tym terenie pozostały po wojnie opuszczone i zdewastowane pałace i dwory poniemieckie. W pobliżu, w Soszycy na rzece Słupii działa najstarsza w Europie elektrownia wodna z roku 1896. Wzdłuż dawnego toru kolejowego od Miastka przez Bytów do Lęborka, rozebranego przez Rosjan po zakończeniu wojny, został wytyczony ciekawy szlak rowerowy. Pozostałości po nasypach, wiaduktach, wieżach wodnych i budynkach stacyjnych są obecnie zagospodarowywane na potrzeby ruchu turystycznego. 

Na trasie z Kartuz do Gdańska leży Żukowo - kolebka haftu kaszubskiego, z zespołem poklasztornym norbertanek, kryjacym wiele cennych dzieł sztuki z okresu I Rzeczypospolitej. 

Niedaleko stąd na pd-wsch, w Sulminie, w starym poewangelickim kościółku działa od 1991 roku prywatna galeria artystyczna pana Wieczorkiewicza. 

Zboczmy jeszcze na północ, do Kielna. To bardzo stara wieś, parafia istniała tu już w 1138 roku. W kościele (1870r.) jest ciekawe wyposażenie przeniesione z wcześniejszej światyni, a w tylnej ścianie kościoła znajdziemy wmurowaną płytę grobowca Kaspra Uberfelta - pana na Koleczkowie i okolicy z I polowy XVII wieku. 

informacje ze strony: http://ivlo.neostrada.pl/region/region.html

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ